|
Dołączone pliki:
Przeciwdziałanie nadużyciom i korupcji
Na podstawie przeprowadzonych badań w firmach wybranych regionów Polski przez firmę konsultingową Ernst & Young wynika, że blisko połowa respondentów uważa, że praktyki nadużyć i korupcji są rozpowszechnione w biznesie w ich regionie.
Światowe Badania Nadużyć Gospodarczych w 2015 roku
<--- infografika pochodzi ze strony www.ey.com
Rosnące napięcia geopolityczne i zmienność na rynkach finansowych oraz wspólne działania rządów na rzecz ograniczenia prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu sprawiają, że transparentność i przeciwdziałanie nadużyciom zyskują na coraz większym znaczeniu. To są sugestie z badań ankietowych 14. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych EY „Firmowe nadużycia - indywidualne konsekwencje” 2015 rok - przeprowadzonych w regionie EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka), wśród 3800 przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla. Nigdy dotąd rządy i organizacje międzynarodowe, takie jak G20 czy Bank Światowy nie współpracowały tak intensywnie przy tworzeniu regulacji z obszaru przeciwdziałania nadużyciom, praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Badanie wskazuje, że 61% respondentów w krajach szybkiego wzrostu, uważa, że praktyki korupcyjne są powszechne. Ponadto 37% respondentów twierdzi, że spółki często fałszują swoje sprawozdania zawyżając wyniki finansowe. Presja na krótkoterminowe wyniki stanowi prawdopodobnie jeden z czynników powodujących występowanie praktyk korupcyjnych. Około 57% badanych przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla przyznaje, że jest pod zwiększoną presją wyszukiwania nowych możliwości osiągania wzrostu.
Tworzenie skomplikowanych grup kapitałowych, czy spółek typu off-shore jest coraz bardziej powszechne, co powoduje, że ustalenie końcowego dostawcy lub odbiorcy produktów i usług może przysparzać przedsiębiorcom wielu problemów. Niskie standardy etyczne lub nieuczciwość kontrahentów mogą w prosty sposób przełożyć się nie tylko na reputację, ale także na realne straty finansowe firmy. Do tego dochodzą jeszcze przypadki nielegalnych działań tzw. „słupów”, które znikają z rynku po zawarciu transakcji. Właściwa identyfikacja beneficjenta rzeczywistego dostarcza wiedzy o faktycznym właścicielu przepływającego kapitału i pozwala na ograniczanie nadużyć oraz korupcji w polityce i biznesie.